Our Staff

FSS Staff Listing 2022-2023

Semester Two Teacher Contact Information:



Dale Bennett
 
Geography/Design Your Future [email protected]
 
Blair Cameron

Science [email protected] 

David Casey

 Math/Business

[email protected]

Emily Cavers

English

[email protected]

 
Mike Chapman

Physical Education/Geography [email protected]
 
Bryce Conway

English conwayb@limestone.on.ca
 
Micheline Corneil

Educational Assistant  [email protected]

Duncan Cowan

   
Kinesiology/Physical Education
                                

[email protected]

Scott Davey


Instrumental Music-Band/Guitar
          

[email protected]

 
Dominika Dembinski

Contemporary Indigenous Voices (English)  [email protected] 

Sarah Depew

           
French/Geography/Spanish
           

[email protected]

Allison Doyle

Biology

[email protected]

Danica Ducharme

Math/Civics Careers


[email protected]           
 
Stephen Duncan

History/English [email protected]

Lauren Edmunds


Family Studies/Nutrition & Health/Learning Strategies             

[email protected]

Eric Finn

       Physics/Math           

[email protected]

 
Naomi Franchetto

Physical Education/Business/Food & Culture [email protected] 

Deb Gavel

French/History

[email protected]

Kelly Gregory

Student Success

[email protected]

James Griffith

History/Law

[email protected]

Sharon Grover

Contemporary Indigenous Issues/Geography

[email protected]

 
Jessica Hamilton

Physical Education/Learning Program Support [email protected] 
 
Dustin Hartlen

Educational Assistant [email protected]
 
Cassidy Hollywood

Educational Assistant  [email protected]

Doug Johnston

Math

[email protected]

 
Brad Jonathan

Educational Assistant [email protected]

Kelli Kasper 

Co-op [email protected]
 
David Kasserra

Anthropology/History [email protected]
 
Nicole Kasserra

Teacher Librarian [email protected]

Aaron Kenney

 Co-op

[email protected]

 
Jerilyn Labrie

Math [email protected] 

Krista Lackey

Student Success/Student Services

[email protected]

 
Tammy Lambert

Planning Time  [email protected]
 
Jim Latimer


Physical Education/Science
[email protected] 
 
Michelle Lee


French 
 [email protected]
 
Rob Leggett


Chemistry
[email protected] 

Angela Lowry


Head of Student Services

[email protected]

 
Chantal Lloyd

First Nation Arts/Food and Nutrition [email protected]

Rhea Lynn 
Drama/English [email protected]
 
Christine Lyman

Educational Assistant [email protected]one.on.ca

Charles MacDonald

           
English
            

[email protected]


Mark Magee
 
Construction Technology/Plumbing [email protected]

Kathryn McCleary
 
Science/Chemistry [email protected] 

Jennifer McCluskey

Learning Program Support/Guidance

[email protected]


Erin McDonald

French/Civics & Careers [email protected]

Melissa Miller


School-to-Community 
[email protected] 

Kirsten Morison

School-to-Community [email protected]

Stephen Mueller 

Math/Physics [email protected] 
 
Steacy O'Connor

English/Indigenous Voices [email protected]
 
Bruce Patry

Peer Tutoring/Co-op [email protected] 
 
Karlyn Pixley

Physical Education  [email protected]
 
Adrienne Purbhoo-Hayter
French  [email protected] 
 
Jamie-Lee Price

Educational Assistant  [email protected]
 
Chris Pritchard

Educational Assistant  [email protected]
 
Krista Richardson

Educational Assistant   [email protected]

Erica Robinson

Visual Arts/Photography [email protected]

Shari Ross
 
Math [email protected]
 
Michel Roy
Physical Education/Math  [email protected] 
 
Devon Runions
Math/Families in Canada  [email protected]

 Tina Schaefer

Math/Functions [email protected]

Cindi Scott

Adolescent Care Worker [email protected]
 
Rachelle Seguin

Science [email protected] 
 
Van Sheen

Construction Technology [email protected]
 
Ryan Slate

Geography/Civics & Careers [email protected]
 
Aleeza Sohn

History/Civics & Careers [email protected]

Geoff Stephen

Marketing/Accounting [email protected]

Fred Stride

Science

[email protected]

Kendra Swaine

School-to-Community

[email protected]

James Tallon

Writers Craft/English

[email protected]

Mike Tapp

Transportation Tech

[email protected]

Holly Thompson
 
Business/Integrated Technology [email protected]
 
Charlie Tremblay

Drama [email protected]
 
Thomas Watson
Math/Science [email protected]
 
Barbara White-Ryce

Educational Assistant  [email protected]

Jeff Wills

Computers/Communication Tech

 [email protected]

Matt Young

Indigenous Art/Visual Art/Tech Design

[email protected]

 
Travis Zelinski
Educational Assistant [email protected]